جمعه 24 آذر 1396 - Dec 15, 2017 -


سه شنبه 1 مرداد 1392 کد خبر: 311

+ | -
  • Currently 3.33/4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4مقاوم سازي و بهسازي زيرساخت هاي عمراني با كامپوزيت هاي اليافي پليمري FRP


مقاوم سازي و بهسازي زيرساخت هاي عمراني با كامپوزيت هاي اليافي پليمريFRP

مولفان: هالووی ، تنگ

مترجم: دکتر محمد کاظم شربتدار

 


پیشگفتار

در دو دهه اخیر در مهندسی ساختمان و عمران در زمینه اهمیت خواص مکانیکی و کاربردی کامپوزیت های پیشرفته پلیمری الیافی (FRP) ، آگاهی رو به رشدی به وجود آمده است. این کامپوزیت ها به عنوان یک رقیب جدی برای سایر مصالح کاربردی معمولی برای مهندسین عمران جهت ساخت ساختمان های جدید و مقاوم سازی و بهسازی ساختمان های موجود محسوب می شوند. در ساختمان های جدید برای تقویت و یا پیش تنیده کردن ساختمان هاي بتنی و همچنین ساخت سازه ها ، بطور کامل از مصالح FRP  یا ترکیبي از FRP ، از قبیل عرشه های پل ها و ستون‌های پرشده بتنی و شمع های لوله ای تقویت شده با FRP مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر یکی از کاربردهای کامپوزیت های  FRP ‏‏‏‏‏‏ براي تقویت ساختمان هایی است که پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده بودند. از اواسط دهه 1980 و پس از آن تعداد زیادی از ساختمان های بتنی، فلزی و بنایی نیاز فوری به تعمیر، تقویت، و بهسازی به علت تغییر در کاربری یا مشکلات سازه ای داشتند و يا دارند همچنین بسیاری از ساختمان های بنایی ، چوبی ، فلزی و بتنی قبل از معرفی کدهای طراحی جدید ساخته شده اند، که در حال حاضر ‏ِ‏‏‌الزامات جديد طراحی را برآورده نمی کنند. خواص فوق العاده کامپوزیت های FRP  از قبیل وزن سبک ، نسبت بالا مقاومت به وزن ، مقاومت در برابر خوردگی ، بطور بالقوه دوام بالا ، و سایر ویژگی های ممتاز باعث شده است که در مناطقی که مصالح ساختمانی معمولي ممکن است دارای محدودیت باشند، از آن ها استفاده شود.  در طول سه دهه اخیر در فن آوری های تولید کامپوزیت های RP ، با استفاده از روش های تولید پیچیده، انقلابی صورت گرفته است. این فن آوری ها باعث شده است که کامپوزیت‌های FRP ، با کیفیت بالاتر با حداقل منافذ و ترازهای دقیق الیاف تولید شوند. به علاوه تعدادی از دستورالعمل های راهنما با استفاده از روش طراحی منطقی و کاربرد اقتصادی و ایمن آن تنظیم شده اند. این فن آوری های جدید می توانند نسبتا قابل اطمینان باشند.

هدف این کتاب این است که با پوشش دادن اطلاعات جامع در مورد خواص مکانیکی و فیزیکی ‏، کاربرد و طراحی کامپوزیت های FRP را در بهسازی ساختمان ها و پروژه های زیرساخت های عمرانی  را توسعه  دهد. تکنیک های تقویت و روش های طراحی برای بهسازی اعضاء ساختمان های بتن مسلح ، فلزی و چوبی و بنایی ارائه شده است و برخی از مطالعات موردی، برای روشن شدن کاربرد وسیع این مصالح آورده شده است. علاوه بر این ، تکنیک های تولید فعلی برای مصالح در این کتاب بحث می شود و الیاف و ماتریس هایی که در تولید کامپوزیت های FRP برای بهسازی ساختمان ها استفاده می شوند و خواص مکانیکی و کاربردی و دوام در طول زمان و خصوصیات بارگذاری آن ها را معرفی می کند. موضوع مهم آماده سازی بستر دو ماده متفاوت به هم متصل شده به هم در فرایند بهسازی در طول کتاب مورد بحث قرار مي گيرد. همچنین یک فصل به تضمین کیفیت،  کنترل کیفیت ، نگهداری و تعمیر سازه های بتنی تقویت شده با کامپوزیت های FRP اختصاص داده شده است.

این کتاب به طور عمده با کمک فکری افراد با تجربه (طراحان ، مهندسان و پیمانکاران) نوشته شده است، بنابراین این کتاب به جای ارائه خلاصه ای جامع و کامل از تمام تحقیقات منتشرشده، سعی در ارائه اطلاعاتی دارد که مستقیما مورد علاقه افرادی است که در این زمینه فعالیت دارند. با این وجود ، همچنین تحقیقات مهندسین ، دانشگاهیان و تحقیقات دانشجویان که در زمینه بهسازی المان های سازه ای در زیرساخت های عمرانی کار شده اند را همراه با بیان دستور العمل های مفید و اساسی در مورد جدیدترین تکنیک های طراحی سازه ای و جدیدترین کاربردهای مصالح کامپوزیت پیشرفته ارائه می دهد.

مولفین کتاب می خواهند تشکر صمیمانه خود را از نویسندگان فصل های این کتاب و اعضای گذشته و حال و همکاران در گروه تحقیقاتی مربوطه در دانشگاه سوری ، انگلستان و در دانشگاه پلی تکنیک هونگ کونگ  چین، کسانی که مستقیم یا غیرمستقیم در تهیه این کتاب یاری رساندند ابرازدارد. مولف اول از کمک های EPSRC ، صنعت و دانشگاه سوری که امکان انجام کارهای تحقیقاتی را در زمینه کامپوزیت های پیشرفته پلیمری برای ساخت فراهم نمودند، تقدیر و تشکر می‌نماید. مولف دوم از دانشگاه پلی تکنیک هونگ کونگ،  شورای کمک های مالی تحقیقات هونگ کونگ مخصوصا بنیاد علوم طبیعی چین بخاطر حمایتشان از برنامه پژوهشی کامپوزیت های FRP تقدیر و تشکر می نماید. در پایان از مهندسینی که داوطلبانه جزئیات مطالعات موردی خود را در ارتباط با دوام و بهسازی سازه هایی که در دوران مسئولیتشان عرضه  داشتند تشکر ویژه می نماییم.

 

هالووي

تنگ